pátek 4. dubna 2014

Bůh masakru

Možná jste viděli film Romana Polanského Bůh masakru. Možná se vám poštěstilo vidět inscenaci v Činoherním klubu s Miroslavou Pleštilovou, kde se skoro opravdově zvrací jablkové pyré. Já jsem byla na tuto mainstreamovou jistotu v Mahenově činohře Národního divadla Brno opravdu zvědavá. A povedla se. Příjemná komedie v režii Milana Schejbala, která na rozdíl od filmu nenudila, protože byla expresivnější a absurdnější. Divadlo toho totiž snese mnohem více, než tři držitelé Oskara (a jeden nominovaný) v jednom Newyorském bytě.

     Zápletka není nijak složitá. Jeden chlapec uhodil v parku druhého chlapce. Jeden je posera a druhý provokatér. Jeden měl v ruce klacek a druhý nestihl pro tentokrát utéci. Rodiče se tak v klidu snaží urovnat jejich spory. S postupujícím odpolednem však nedojde ani ke smíření obou chlapců, spíše naopak. Jejich rodičové si se zvyšující se hladinou alkoholu léčí na protilehlém páru všechny svoje bolesti a bolístky, které si s sebou životem každý neseme.

     Trochu mě mrzelo, že jsem film znala. Polanski totiž vychází z dramatického textu Yasminy Rezy téměř beze změny a proto mě některé vtipy nepřekvapily. (Takže pokud se do divadla teprve chystáte, tentokrát můžete podcenit přípravu.) Mám ráda konverzační komedie bez začátku a konce, které nenápadně gradují do absurdna aby se následně opět uklidnily. Výběr obsazení byl uvážený. Atraktivní Klára Apolenářová jako Aneta Reilleová, manželka advokáta Alana - Petra Halberstadta. Tereza Groszmannová (ve hře Veronika Houlliéová), která v dlouhém hacafraku stále věřila v sílu upřímného jednání. A nakonec Petr Bláha v roli Michala, u kterého jsem prvně váhala. (Většinou zastává role nespoutaného a nedostižného bonvivána, které mu sedí více, než poslušní středoproudí manželové.) Když ale v půlce serval propínací svetr jako revoltu proti své ženě, všechno to zapadlo. Někteří muži se prostě nechají ukecat do nepatřičných rolí a v tomto případě i roláku.

     Velmi dobře byla postavena i scéna. Uklizený obývák, za nímž se rýsují jeskynní malby, jako memento našeho archetypálního jednání. Všechno unylé a urovnané, tak jako zdánlivě dialog, který se během hodiny a půl odehrál.

     Oproti filmu nastala jedna změna, které si asi většina lidí nevšimla, ale měla pro děj osvěžující jiskru. Advokát Alan netelefonoval, ale měl v uchu handsfree zařízení. V půlce dialogu tak začínal svůj hovor a nikdo nechápal, o čem zrovna mluví. Ztvárňoval tak ukázkovou definici dnešních workoholických manažerů, kteří svůj život čím dál tím víc odmítají podřizovat svým nejbližším.

     Kostýmy se mi líbily. Musím ocenit, že v divadle mají cit pro současnou módu a celkový vzhled jednotlivých subkultur. Úspěšná obchodnice tak má slušivé lodičky a dobře padnoucí sako. Mírotvorná spisovatelka je celá taková rozevlátá a na nohou má rozšmajdané ortopedické botky.

     Celkově jsem se na komedii bavila, ale nešlo o žádnou třeskutou záležitost. Domnívám se, že by jí možná slušela menší scéna, aby došlo k větší chemii mezi hledištěm a jevištěm. Chci vyzdvihnout obě zúčastněné herečky, zejména Kláru Apolenářovou, která výborně střídala hysterickou a upjatou polohu (i zvracící scéna byla dost autentická).
     
     Představení doporučuji všem, kteří si chodí do divadla odpočinout. Bude vám předestřena jemná reflexe našich životů a výchovy dětí a tak. Je to ale nenásilné a nebolí to tak, jako v Redutě. Jedná se o milý kus, který je poctivě a možná až trochu konzervativně zpracován. Pokud jste však viděli film (který je dle mého názoru horší, než hra), příliš vás Bůh masakru na jevišti nepřekvapí. To ovšem není chyba brněnské inscenace.
     
     Jenom dvě poznámky na konec. Seděla jsem v první řadě na sedadle č. 1. Vy to nedělejte. Fahrenheit, kterým  v rohu jeviště zachraňují poblitého Kokoschku, není Fahrenheit. Když vám jsou celá oblaka laciné vůně fénována přímo do ksichtu, není to nic moc. Některá vtažení do děje lze oželet… A Petr Halberstadt měl zespodu bot nalepené cedulky z prodejny. Je to kravina, ale úspěšný advokát by něco takového nikdy nedopustil, ale to už je opravdové hnidopišství.

Žádné komentáře:

Okomentovat